Rezultate finale la Centura de Aur si cum arata podiumul la cele 10 categorii: Trei centuri au ramas in Romania

mihai nistorRevenita in circuitul mondial dupa patru ani de pauza, legendara competitie Centura de Aur, ajunsa la editia cu numarul 38, s-a incheiat duminica, la Pavilionul Expozitional din Constanta, cu finalele disputate intre romani, moldoveni, cubanezi si bulgari. Romania si-a adjudecat 3 din cele 10 finale, cel mai impresionant pugilist autohton fiind supergreul Mihai Nistor.

Bacauanul care anul acesta a castigat si World Series of Boxing cu echipa sa din Kazahstan a avut o evolutie apreciata de intreaga audienta pe toata durata competitiei, fiind remarcatul specialistilor in ceea ce-i priveste pe boxerii europeni. In ultimul act, Nistor l-a invins pe fostul medaliat cu bronz de la Mondiale, cubanezul Jose Larduet Gomez, la decizie unanima, scor 3-0.

Invingator sambata, in semifinale, dupa o decizie controversata, in fata vicecampionului european Bogdan Juratoni, Catalin Paraschiveanu s-a impus si in finala disputa cu moldoveanul Victor Carapcevschi, scor 2-1, in timp ce ploiesteanul Catalin Gheorghe, la -60 de kilograme, a adus a treia centura pentru Romania, fiind net superior ungurului Milan Fodor, repetandu-se rezultatul de la meciul de fotbal: 3-0.

Ovidiu Berceanu, Razvan Andreiana si Florentin Niculescu au luptat si ei in finale, insa au cedat la puncte, primii doi in fata cubanezilor, iar ultimul cu Dimitri Galagot, la decizie majoritara. Cubanezii au plecat spre casa cu patru centuri, in timp ce a treia natiune care se poate lauda cu trei centuri este Republica Moldova.

In total, Romania are trei clasari pe prima pozitie, trei pe locul secund, in timp ce bronzul a revenit altor sapte tricolori.

Podiumurile celor zece categorii, după finalele de duminica:

cat. 49 kg:
1. Yosvani Veitia Soto (Cuba)
2. Ovidiu Berceanu (Romania)
3. Enver Amis (Romania)
3. Ramy Helmy Elawady (Egipt)

cat. 52 kg
1. Alexandr Riscan (R. Moldova)
2. Gerardo Cervantes Tejeria (Cuba)
3. Andrei Dragomir (Romania)
3. Aleksandar Aleksandrov (Bulgaria)

cat. 56 kg
1. Lazaro Alvarez Estrada (Cuba)
2. Razvan Andreiana (Romania)
3. Maike Cioaca (Romania)
3. Veaceslav Gojan (R. Moldova)

cat. 60 kg
1. Catalin Gheorghe (Romania)
2. Milan Fodor (Ungaria)
3. Serghei Krasnitki (Rusia)
3. Elian Dimitrov (Bulgaria)

cat. 64 kg
1. Dimitri Galagot (R. Moldova)
2. Florentin Niculescu (Romania)
3. Grigori Lizunenko (Rusia)
3. Gergo Bene (Ungaria)

cat. 69 kg
1. Vasili Belous (R. Moldova)
2. Simeon Ceaamov (Bulgaria)
3. Igor Haritonov (Rusia)
3. Irinel Olaru (Romania)

cat. 75 kg
1. Cătălin Paraschiveanu (Romania)
2. Victor Carapcesvschi (R. Moldova)
3. Bogdan Juratoni (Romania)
3. Danny Dignum (EUBC)

cat. 81 kg
1. Julio La Cruz Peraza (Cuba)
2. Abdelrahman Orabi Abdelgawad (Egipt)
3. Radoslav Pantaleev (Bulgaria)
3. Valentin Balanescu (Romania)

cat. 91 kg
1. Erislandy Savon Cotilla (Cuba)
2. Victor Ialimov (R. Moldova)
3. Kiril Ermakov (Rusia)
3. Tiberiu Porcoi (Romania)

cat. +91 kg
1. Mihai Nistor (Romania)
2. Jose Larduet Gomez (Cuba)
3. Madian Issa Ahmed (Egipt)
3. Alexei Zavatin (R. Moldova).

Related posts

*

*

Top